کوبیت

کوبیت

تجهیزات معدنی با گسترش و پیشرفت این صنعت در کشور ما گسترش یافته است و با توجه به نوع معادن کشور، این تجهیزات با کاربردهای مختلف ساخته می‌شوند.  سنگ شکن نوعی از همین تجهیزات معدنی است که به عنوان دستگاه پایه معمولا در همه‌ی معادن کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. سنگ شکن برای خرد کردن سنگ‌ها از نوع مختلف به کار می‌رود. هر سنگ شکن کاربرد خاصی دارد و برای آن قطعات یدکی مختلفی تاکنون ساخته شده است. این قطعات معمولا با توجه به سفارش خاص مشتریان آماده می‌شوند و ابعاد و اندازه‌های مختلفی هم دارند. حال این سوال پیش می‌آید که کوبیت چیست؟کوبیت نوعی از سنگ شکن مورد استفاده در معادن است که به صورت ضربه‌ای سنگ‌ها را خرد می‌کند. کوبیت قطعه مورد استفاده در بسیاری از سنگ شکن‌ها است و به خاطر کاربرد خاصش در طول سالیان دور اندازه‌های مختلفی از آن روانه بازار شده است. کوبیت در کاربردهای دیگر هم دیده شده است و به طور مثال تولید شن و ماسه معمولا در اندازه‌های کوچک توسط کوبیت hs10 انجام می‌شود. کوبیت سنگ شکن در بازار عصر کنونی معمولا در دو نوع چکش کوبیت ۱۲۰ و چکش کوبیت ۱۸۰ تولید شده و بیشترین سهم را در بازار دارد. تفاوت چکش کوبیت ۱۲۰ با چکش کوبیت ۱۸۰ این است که تعداد چکش بیشتری در نوع دوم استفاده شده است. چکش کوبیت pic با استفاده از دروان سریع روتور کوبیت عملیات خرد کردن و سایش سنگ را انجام می‌دهد. انواع چکش کوبیت این عملیات را به صورت مشابه انجام می‌دهد و معمولا از همین روتور کوبیت برای دوران سریع و پرتاب کردن سنگ‌ها استفاده می‌شود. قیمت چکش کوبیت در بازار به نسبت استفاده‌اش در سنگ شکن‌ها متغیر است و معمولا طبق تعداد چکش‌های به کار رفته در آن تعیین می‌شود. حتی پین و روپوش روتور کوبیت هم در تعیین قیمت موثر باشد. چکش کوبیت پارکر مزیت بالایی نسبت به دیگر انواع چکش کوبیت دارد و آن هم این است که عملیات دانه بندی و خروجی آن را به صورت کاملا استاندارد انجام می‌دهد و سنگ‌ها و دانه‌هایی با اندازه‌های چندضلعی استاندارد با توجه به نوع معدن تحویل می‌دهد. یکی دیگر از قطعات مهم چکش کوبیت، خشاب چکش کوبیت است که معمولا از جنس چدن ساخته می‌شود و برای چکش کوبیت ۱۲۰ و چکش کوبیت ۱۸۰ با وزن یکسان مورد استفاده قرار می‌گیرد. بلبرینگ کوبیت یکی از قطعاتی مهمی‌ است که در هنگام خرید باید به آن توجه کرد و با توجه به نوع کوبیت خریداری شده، آن را تعیین کرد و از نوع بلبرینگ کوبیت ۱۲۰ یا بلبرینگ کوبیت ۱۸۰ استفاده کرد. نعل اسبی کوبیت معمولا در معادن کوهی مورد استفاده قرار می‌گیرد و سرعت دروان بالاتری نسبت به دیگر انواع چکش کوبیت به دستگاه تزریق می‌کند. خردایش سنگ با استفاده از فنر چکش کوبیت بهتر و منظم‌تر صورت می‌گیرد و صنایع هم به خاطر سرعت بالا معمولا آن را جزو خریدهای خود قرار می‌دهند.

بغل بند

یکی از قطعات مهمی که در صنعت تجهیزات معدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد، بغل بند کوبیت است. این بغل بندها در کنار چکش کوبیت در دستگاه سنگ شکن مورد استفاده قرار می‌گیرد و عملیات خردایش را آسان‌تر می‌کند. بغل بند ۰۱ کوبیت در اندازه‌های یکسان برای سنگ شکن موردنظر تولید می‌شود و کارفرما می‌تواند این بغل بند را همراه چکش کوبیت Hs7 مورد استفاده قرار دهد. استفاده از بغل بند ۲۰*۲۰ کوبیت بازدهی سنگ شکن ها را بالا می برد و کارفرما می تواند در مرحله های کمتری به اندازه مورد نظر سنگ برسد. بغل بند ۲/۱۱ کوبیت با افزایش دادن بازیابی سنگ شکن موردنظر می تواند سنگ های سخت را نیز از سنگ شکن عبور داده و آسیب کمتری متوجه این بغل بند خواهد شد. سنگ شکن های ضربه ای به عنوان یک دستگاه ثانویه مورد استفاده قرار می‌گیرند و بنابراین کارایی و بازدهی بالا اهمیت زیادی در روند کلی شرکت‌ها دارد. به همین خاطر انواع مختلفی از بغل بندها در اندازه‌ها و سایزهای مختلف تولید می‌شوند و انتخاب تخصصی در این میان اهمیت دارد. بغل بندها در واقع سپری برای سنگ شکن هستند و روی استحکام و ماندگاری آن‌ها هم تاثیر زیادی دارند. بنابراین ممکن است هزینه زیادی در ابتدا برای بغل بند ۳/۱۱ کوبیت پرداخت شود، اما در آینده می‌تواند هزینه های اضافی دیگر را کنترل کند.

البته بررسی چنین مواردی در قبال معادن کوهی و رودخانه‌ای کاملا متفاوت است و معدن داران کوهی باید توجه بیشتری نسبت به این قضیه داشته باشند. سنگ‌های کوهی سایش و ضربه بیشتری به سنگ شکن وارد می‌کنند و بنابراین بغل بند ۰۲ کوبیت و بغل بند ۰۳ کوبیت می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. فنر چکش کوبیت معمولا برای جنس‌های نرم سنگ‌ها ساخته شده است و نمی‌توان انتظار داشت که استحکام زیادی در قبال انواع مختلف سنگ‌های سخت از خود نشان دهد. به‌‌ همین خاطر استفاده از بغل بند ۴/۱۱ کوبیت در کنار بوش‌های کوبیت اهمیت پیدا می‌کند. همان‌طور که گفته شد در پیچ و مهره های کوبیت از روتور کوبیت با سرعت دوران مختلف استفاده می کنند و معمولا این سرعت به‌ حدی بالا است که نیاز شرکت‌ها به‌ صورت کامل تامین می‌شود. بغل بند ۵/۱۱ کوبیت بیشتر برای معادنی مورد استفاده قرار می‌گیرد که باید از تبدیل شدن سنگ به پودر جلوگیری شود و اندازه برایشان اهمیت دارد. با بررسی این مورد در قبال بغل بند ۶/۱۱ کوبیت متوجه می‌شویم که سپر چه اهمیت بزرگی برای سنگ شکن‌ها دارد. بغل بند ۷/۱۱ کوبیت هم دقیقا همین حالت را دارد و به‌عنوان یک سپر مستحکم می‌تواند در برابر ضربات سنگین سنگ‌ها مقاومت داشته باشد و در عین حال از تبدیل شدن آن‌ها به پودر جلوگیری کند. این روند باعث می‌شود که اندازه‌ها در سنگ‌ها یکنواخت‌تر شده و نیاز به ورود دوباره‌‌ی شان به چرخه به صفر برسد یا حداقل از تعدادش کم شود. از روزگاران قدیم، همواره رعایت ایمنی در کارهای معدنی مورد نظر بوده است و به‌همین خاطر کارفرمایان برای فرار از هزینه‌های سنگین خسارات وارد شده انسانی یا مالی، روش‌های مختلفی را به کار می‌گیرند و معمولا از قطعات باکیفیت برای تجهیزات معدنی خود استفاده می‌کنند. کوبیت ۲۰۱۹ دارای چنین خاصیتی است و با استفاده کردن پوسته یاتاقان کوبیت در کنار جا سندانی کوبیت می‌توانیم موارد ایمنی بیشتری را رعایت کرده و در نهایت به بازدهی بالا چه از نظر مالی و چه از نظر زمانی دست پیدا کنیم.

معادن در کنار کوه‌ها یا رودخانه‌هایی که سنگ‌های معادن پرارزش در کنارشان کشف شده است، پیدا می‌شود و با توجه به ساختار خود زمین و سنگ‌هایی که با فراوانی متغیر در آن وجود دارد، تعیین می‌شود. همین مورد هستند که در کشور ما باعث تولید قطعات مختلف شفت کوبیت می‌شود. شفت کوبیت با استفاده از فولی سر شفت کوبیت برای سنگ‌های نوع آجری استفاده می‌شود تا اندازه دقیق آن‌ها برای صنعت پتروشیمی مشخص شود. حتی نوع خاص‌تری هم به نام نعل اسبی کوبیت مرسوم شده است که به خاطر شباهت آن به نعل اسب در دستگاه‌های سنگ شکن مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاوش و استخراج از معادن روز به روز گسترش پیدا می‌کند و به‌ همین دلیل شرکت‌های تولید کننده قطعات یدکی سنگ شکن‌ها هر بار به استانداردهای جدید و ابعاد نو برمی خورند که برای ماندگاری‌شان در عرصه رقابت، باید به‌ سراغشان بروند و جزو محصولات‌شان باشد. این مورد فرای شرایط مالی است و نیاز است که بازار شناخته شده و بتواند با تولید محصولات مورد نیاز، رقابت پذیر شرکت را بالا ببرد. این روند نیازمند برنامه ریزی بلند مدت و حساب شده است. برای مثال پیچ رگلاژ کوبیت محصولی است که به تازگی همراه با بلبرینگ کوبیت ۱۸۰ عرضه می‌شود و شرکت هم با طرح نقشه‌های اقتصادی سعی در ورود موفق به این حوزه داشته است.

ریسک‌های موجود در فولی سر شفت کوبیت به‌طوری است که علارغم حفظ چکش‌ها از ساییدگی، باعث تاخیر در عملکرد پرتاب‌ها می‌شوند و حتی سنگ‌ها نمی‌تواند عملا آن شوک موردنظر جهت خرد شدن را دریافت کنند. بلبرینگ ۱۸۰ در این موارد می‌تواند انتخاب خوبی برای محکم کردن پیچ و مهره‌های کوبیت باشد و بدین ترتیب ریسک در تغییر اندازه‌های چکش کوبیت هم بدین صورت کاهش می‌یابد. قیمت بلبرینگ کوبیت مناسب است و نیازی به استفاده از روش‌های جایگزین برای استحکام بخشی نیست. از موارد مهم دیگری که برای جلوگیری از ضرر و زیان‌های مالی کاربرد دارد و می‌توانیم به‌ جای خرید محصولات جایگزین، از آن استفاده کنیم، گردگیر و قلنج یاتاقان کوبیت است. این محصول به‌ همراه درپوش های یاتاقان کوبیت باعث می‌شود که اضافات و پودرهای سنگ به سنگ شکن و عملکرد آن آسیبی وارد نکند و ما همچنان بتوانیم سرعت و عملکرد لازم را در روتور کوبیت شاهد باشیم. همین موارد کوچک می‌تواند در کنار هم اهمیت زیادی داشته باشد و شرکت را از نظر مالی و استراتژی خرید محصول‌های جدید و جایگزین در شرایط مناسبی قرار دهد. جا سندانی کوبیت در اندازه‌های مختلف تولید می‌شود و برای دستگاه سنگ شکن فرم و ابعاد خاصی دارد. این موارد طی مشاوره‌های خود شرکت توضیح داده می‌شود و طبق هر نوعی مثلا فنر چکش کوبیت، می‌توانید جا سندانی کوبیت موردنظر را خریداری کنید. سندان کشویی کوبیت استفاده به‌ مراتب آسان‌تری دارد و می‌تواند همراه بغل بند ۸/۱۰ کوبیت بازدهی بالایی از خود نشان دهد. تجهیزات معدنی به خاطر اینکه در هوای آزاد قرار دارند در معرض آسیب دیدگی‌های مختلف به دلیل شرایط آب و هوایی متغیر قرار دارند. حال با توجه به این موضوع استفاده از سقفی کوبیت ۱۲۰ می‌تواند راه حل مناسبی برای حل این معضل باشد ناگفته نماند که سقفی کوبیت ۱۸۰ هنگامی کاربرد دارد که از چکش‌هایی به همان تعداد باید استفاده شود.سقفی ۰۳۴ کوبیت ۱۸۰ به عنوان عایق روی پوسته یاتاقان کوبیت  قرارداده می‌شود و در برابر برف و باران مقاوم است. گفتنی است به کار بردن چنین قطعات یدکی باعث می‌شود سنگ شکن کوبیت طی سالیان دراز ماندگاری درازی از خود نشان دهد و حتی بغل بند ۱۱/۱۰ کوبیت حفظ شده و نیاز به خرید دوباره‌ی آن را ندارد.

سقفی ۰۳۵ کوبیت ۱۸۰ اندازه‌ی بزرگتری نسبت به بقیه‌ی انواع قطعات محافظتی سنگ شکن‌ها دارند و پوشش گسترده تری ایجاد می‌کند. سقفی۱۶/۱۱ کوبیت عمل خرد کردن سنگ‌ها در یک بسته ی محافظتی انجام می‌دهد، به همین خاطر ناخالصی‌های محیط اجازه‌ی ورود به مواد اولیه را پیدا نمی‌کند. با انجام این کار در عمل چگالی مواد حاضر بالا می‌رود و رقابت پذیری در بازار کیفیت به حد مطلوب می‌رسد.سقفی ۱۷/۱۱ کوبیت بیشترین استفاده را در معادن کوهی دارد، به این صورت که گردگیر و قلنج یاتاقان کوبیت هم میتوانند عملکرد دو برابری در چنین مکان‌هایی داشته باشد. سندان توپر دو پیچ کوبیت نوعی چکش است که ساختار محکم تری نسبت به هم رده ‌های خود دارد و بنابراین وزن بالاتری از سنگ شکن را تحمل می‌کند. این خاصیت باعث می شود که چکش های بیشتری در سندان کشویی کوبیت جا بگیرد. سندان تو پر سه پیچ کوبیت برای موادی با سیلیس بالا بسیار مناسب است و قدرت تحمل پذیری سنگ شکن را بسیار بالا می‌برد. حال تصور کنید سندان تو پر چهار پیچ کوییت با داشتن نظم و قدرت بالا موادی با چنین خاصیت سیلیسی را کاملا می‌پذیرد و تا حد ممکن مضرات آن را کاهش می‌دهد

فولی سر الکتروموتور کوبیت دارای خاصیتی درجهت دانه بندی کردن استاندارد و هم اندازه مطابق باخواست شرکت های مشتری است. مخصوصا شرکت‌هایی که برای مصالح ساختمانی به مواد اولیه نیاز دارند می‌توانند از ابرویی کوییت برای رسیدن به اندازه و ابعاد مورد نظر استفاده کنند. سرعت و دوران چکش کوبیت pic طوری است که اندازه ها معمولا دریک فرایند ضربه ای در حد ۹۰ درصد به حد ایده آل می‌رسند. حال اگر این فرایند را به دیگر قطعه‌های یدکی بسط بدهیم، می‌فهمیم که نوع سنگ شکن ضربه ای برخلاف تصور چقدر می‌تواند در کیفیت بالای مواد خروجی تاثیر بهتری نسبت به سنگ شکن فشاری داشته باشد. در مورد سنگ شکن فشاری گفتن این نکته ضرورت دارد که دستگاه پرس می‌تواند به دلیل مقاومت پیش بینی نشده ی سنگ دچار سایش شده و وقت و هزینه‌ی بسیار زیادی را به مجموعه تحمیل کند. همین مورد نشان می‌دهد که انواع چکش کوبیت از نظر رسیدن به نکته ی مورد نظر چقدر میتواند کارایی شگفت انگیزی داشته باشد. سنگ شکن در دو نوع معمولی و جک دار تولید می‌شود.  نوع جک دار دارای پین و روپوش روتور کوبیت است و در هنگام کار سروصدا و تکان‌های کمتری را به بیرون بروز می‌دهد. البته این سنگ شکن ها کمی در زمینه‌ی جابه جایی و اضافه کردن و بغل بند ۰۵۱ کوبیت دچار مشکل هستند. 

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.